Οι μαθητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα Αστρονομίας της Ινδονησίας και στη NASA.

ol

            Η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος, που έχει την έδρα της στο Βόλο εξέδωσε τα αποτελέσματα της 4ης φάσης «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» του 20ού Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2015, σύμφωνα με τα οποία οι μαθητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα, στην 9η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, της πόλης Μαγκελάνγκ Ινδονησίας, από 26ης Ιουλίου έως 4ης Αυγούστου 2015, είναι κατά σειρά επιτυχίας οι: Παπαχατζάκης Γεώργιος, του 2ου ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης, Βαλμάς Αντώνιος, του Προτύπου Πειραματικού ΓΕΛ Αναβρύτων Αθηνών, Κουταλιός Ιωάννης του 1ου Προτύπου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσ/νίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», Βογιατζής Γεώργιος, του 1ο ΓΕΛ Κουφαλίων και Καλλιμάνης Ιωάννης, του 41ου ΓΕΛ Αθηνών.

            Τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής των μαθητών, μαζί με τους δύο συνοδούς καθηγητές, τα αναλαμβάνει το Υπουργείο Παιδείας, ενώ τη φιλοξενία τους και τη διαμονή τους η διοργανώτρια χώρα.

            Εξάλλου οι δύο πρώτοι θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα και στη Διεθνή συνάντηση της NASA, η οποία θα πραγματοποιηθεί αμέσως νωρίτερα, από 18 έως 24 Αυγούστου 2015, για αστροναυτική εκπαίδευση. Και πάλι τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής των μαθητών και του συνοδού καθηγητή τους, βαρύνουν το Υπουργείο Παιδείας, ενώ οι μαθητές και ο καθηγητής θα πληρώσουν μόνο τα δίδακτρα του 7ημέρου.

            Οι παραπάνω αριστούχοι μαθητές στην αστρονομίας, πέρασαν από τέσσερα στάδια εξετάσεων,  που άρχισαν από τον περασμένο Δεκέμβριο. Η τελευταία δε φάση «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» ήταν η πιο δύσκολη και πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Απριλίου 2015, στο Βόλο, σε τρία διαδοχικά 4ωρα μέρη: την ανάλυση δεδομένων, τη θεωρία και την παρατηρησιακή άσκηση. Το Καλοκαίρι δε, στις αρχές Ιουλίου, θα εκπαιδευθούν ειδικά για την Ολυμπιάδα, στα πλαίσια του 16ου Θερινού Σχολείου Αστρονομίας, επί 15ήμερο, με μαθήματα που θα γίνονται πρωί – απόγευμα – βράδυ. Έτσι θα είναι πανέτοιμοι για να διαγωνισθούν με τους 200 περίπου αριστούχους μαθητές 40 χωρών του κόσμου, οι οποίοι δήλωσαν συμμετοχή στην Ολυμπιάδα .

            Αναμένεται, λοιπόν, και φέτος, να είναι πλούσια σε μετάλλια η αποστολή και να συνεχίσει την παράδοση των πολλών μεταλλίων, των τελευταίων ετών, αφού πρόπερσι, που η Ολυμπιάδα διεξήχθη στο Βόλο, οι 10 Έλληνες ολυμπιονίκες της αστρονομίας απέσπασαν ένα αργυρό μετάλλιο, τέσσερα χάλκινα και τέσσερες τιμητικές διακρίσεις, δηλ όλοι σχεδόν ανέβηκαν στο βάθρο της επιτυχίας, ενώ στην περσινή χρονιά οι 5 Έλληνες μαθητές απέσπασαν ένα χάλκινο μετάλλιο και δυο τιμητικές διακρίσεις.

20ός Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας & Διαστημικής 2015

Αποτελέσματα Λυκείου

Για την Ολυμπιάδα της Ινδονησίας

1.- Παπαχατζάκης Γεώργιος, 2ο ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης

2.- Βαλμάς Αντώνιος, Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αναβρύτων Αθηνών

3.- Κουταλιός Ιωάννης, 1ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσ/νίκης «Μανόλης Ανδρόνικος»

4.- Βογιατζής Γεώργιος, 1ο ΓΕΛ Κουφαλίων

5.- Καλλιμάνης Ιωάννης, 41ο ΓΕΛ Αθηνών

Γ ι α   τ η   N A S A

Βαλμάς Αντώνης, Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αναβρύτων Αθηνών

Παπαχατζάκης Γεώργιος, 2ο ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης

Β ρ α β ε ί α

Βαλμάς Αντώνης, Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αναβρύτων

Παπαχατζάκης Γεώργιος, 2ο ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης

Κουταλιός Ιωάννης, 1ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος»

Έ π α ι ν ο ι

Βογιατζής Ιωάννης-Γεώργιος, 1ο ΓΕΛ Κουφαλίων

Φανάρας Γεώργιος, 9ο ΓΕΛ Λάρισας

Τσιγκαλίδας Διονύσης, 2ο ΓΕΛ Αμαλιάδας

Αχλάτης Στέφανος-Σταμάτης, 1ο Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού Αθηνών

Κωνσταντινίδη Ιωάννα, 2ο ΓΕΛ Κορίνθου

Σκυλλάς Μιχαήλ, 2ο ΓΕΛ Καλύμνου

Καραμπούλας Ηλίας, ΓΕΛ Ρίου Αχαΐας

Καλλιμάνης Ιωάννης, 41ο ΓΕΛ Αθηνών

Γερμάνη Βασιλική, 1ο ΓΕΛ Βόλου

Νταϊλιάνης Αντώνης, 8ο ΓΕΛ Βόλου

Γεωργούση Μαρία, 1ο ΓΕΛ Αγρινίου

Κατσιαβριά Παρασκευή, 1ο ΓΕΛ Βόλου

Αποτελέσματα Γυμνασίου 

Β ρ α β ε ί α

Τσιάμης Ραφαήλ, Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης

Παπαδόπουλος Στυλιανός, 2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης

Λεονταράκης Πολυχρόνης, Εκπαιδευτική Αναγέννηση Αφιδνών Αττικής

Έ π α ι ν ο ι

Κόρμπος Χριστόφορος, 4ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων Αθηνών

Σαρρής Μιχάλης, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά

Βασιλείου Ευτυχία, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ιωνιδείου Σχολής     Πειραιά

Βασιλοπούλου Λαμπρινή, 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου